Autocad Bozuk Dosya Kurtarma

Autocad kullanıcı alışkanlıklarına göre şekillenen bir yapıya sahiptir. İşe ciddi anlamda konsantre olduğunuz 4 saatlik bir çalışmada eğer bu refleksi geliştirmediyseniz bitirene kadar Save komutunu hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu tip tehlikeli durumlar için AutoSave özelliği kurtarıcı niteliğinde olmaktadır. Belirlediğiniz periyotlarda üzerinde çalıştığınız dosya otomatik kaydedilir.

Belki 4 saatlik bir proje çizim işinin sonundaki elektrik kesintisi ya da yüzer lisans kullanıcı iseniz server üzerinde oluşan anlık bir sorun son 10 dakikayı kaybetmenize neden olabilir. Bu işin geneli düşündüğünde üzerinde durulmayacak bir kayıpken, 10 dakikalık bir çalışmanın 9. dakikasında yaşanacak olası kesinti çok üzücü olabilir.

Öncelikle AutoSave ayarlarından bahsedelim. Komut satırına op yazarak ulaşacağımız Options penceresinden otomatik kaydetme periyodunu belirleyebiliriz.

1dosya
Open and Save sekmesi altında resimde görülen File Safety Precautions bölümü dosya güvenliğinin yönetildiği alanlardan biridir. İlk başlık Autocad’in siz herhangi bir işlem yapmasanız dahi belirlediğniz dakika sıklığıyla dosyanızı otomatik olarak kaydedebileceğinizi gösterir. Özellikle kısa sürede tamamlayacağınız önemli dosyalar üzerinde çalışırken bu ayarın ön tanımlı olarak verilen değerini düşürmeniz lehinize olacaktır. Bunu daha kontrollü kullanmak adına CTRL+S kalvye kısayolunu emin olduğunuz her adımdan sonra çalıştırmak da faydalı bir alışkanlık olacaktır. Resimdeki işaretli görülen backup ayarı ise herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, Autocad’in geri dönebileceğiniz bir dosya kopyası yaratacağı anlamına gelir. Bu dosyanın uzantısını resimdeki gibi ac$ ya da sv$ olarak belirlenebilir.

2dosya
Bu kopyanın bulunduğu dizini yine Options penceresindeki Files sekmesi altından görüntüleyebilirsiniz. Eğer ön tanımlı dizini değiştirmediyseniz Automatic Save File Location ya da Temporary Drawing File Location başlıkları altında görünen yollar kopyanızın bulunduğu dizindir.

3dosya

Bu dizine gezgin yardımıyla ulaştığınızda pek çok klasör ve dosya ile karşılaşacaksınız. Buradan kurtarmak istediğiniz dosyayı ismen bulamayabilirsiniz. Ancak dosyaları uzantılarına göre sıraladığınızda seçenekleriniz daralacaktır. Değiştirilme zamanı uygun olan ac$ veya sv$ uzantılı dosya aradığınız kopyadır. Dosyanın uzantısını .dwg olarak değiştirerek kurtarmanız mümkündür.

Çalışırken herhangi bir problemle karşılaştığınızda ve program aniden kapandığında Autocad size son kayıtlı dosya üzerinden bir kurtarma seçeneği sunar. Eğer seçeneğe ulaşamadıysanız, komutu şekildeki gibi File menüsü altından seçmek ya da komut satırından Recover yazarak kurtarmak istediğiniz dosya yolunu açılan pencereden işaretlemek yeterlidir.

4dosya
Aynı menü içerisinde Audit komutunu seçmek ya da satıra yazmak da tamir yöntemlerinden biridir. Üzerinde çalıştığınız dosya açıkken bu komutu verdiğinizde, Autocad bir çeşit hata ayıklama döngüsü ile dosyayı onarmaya çalışır. Bu ayıklama işleme dosyanızın ne şekilde bozulduğuyla tam olarak alakalıdır. Ani elektrik kesintileri çoğunlukla kurtarmaya imkan verse de ağ üzerindeki çalışmalarda yaşanan kopmalar, eksik kopyalamalar veya ciddi bir hata raporuyla aniden kapanan dosyalarda bu operasyonlar yetersiz kalabilir.

Karşılaşılması muhtemel bir başka sorun ise dosyayı tamamen kaybetmektir. Yoğun iş temposu nedeniyle dalgınlıkla çizim dosyanızı silmiş olabilirsiniz. Bunu kurtarmanın pratik bir yöntemini var elbette. Autocad, dosyaları kullandığınız süre içerisinde bazı yedekler oluşturur. Kullandığınız işletim sisteminde dosya uzantılarını görünür hale getirirseniz çalıştığınız dizinde dosyanızla aynı isimde .bak dosyası olduğunu göreceksiniz.

5dosya
Ana dosyanın silinmesi durumunda .bak uzantısı .dwg olarak değiştirilerek çalışma kurtarılabilir.

6dosya 7dosya 8dosya