AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım ve teknik çizim (CAD = Computer Aided Design and Drafting) programıdır. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2 boyutlu ve 3 boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

AutoCAD‘ in dosya biçimi DWG’ dir. DWG, DraWinG (çizim) anlamındadır. Dünyaya bu dosya biçimini tanıtan programdır. DWG dosya biçiminin diğer CAD programları tarafından da tanınıp okunabilmesi için, DXF (Drawing interchange [X] Format) adında bir çizim aradeğişim biçimi de yine Autodesk firması tarafından oluşturulmuştur. AutoCAD’ in DWG uzantılı çizim formatı Dünya Endüstriyel çizim standardı olarak kabul edilmekte ve dünyada 1.200.000’ den fazla kayıtlı kullanıcı tarafından 2.000.000.000’ın üzerinde DWG dosyası üretildiği tahmin edilmektedir. Genel amaçlı bir tasarım ve çizim programı olan AutoCAD’ i kullanmak için her hangi bir program dilini bilmek ya da başka bir programı kullanmış olmak gerekli değildir.gelişmiş etkileşimli grafik kullanıcı ekranı sayesinde tüm komutlara menüter den veya sembol simgelerden kolayca erişmek ve çizim, düzenleme,vs. komutlarını kullanmak olasıdır.

Üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinin başında Microsoft WindowsMac OS XiOSAndroid gelmektedir. İş istasyonu (workstation) sürümü de bulunur. 3 ve 2 boyutlu tasarım yapılmasını sağlamasının yanında, AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de destekleyerek, programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar. Yani, bu programlama dilleri ile yazdığınız program parçalarını (rutinleri) AutoCAD programı içinde çalıştırarak, programı istediğiniz şekilde özelleştirebilir ya da komut akışını hızlandırıp otomatikleştirebilirsiniz.

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

 • AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için
 • AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için
 • AutoCAD Civil 3D: İnşaat mühendisliği tasarımı ve dokümantasyonu için
 • AutoCAD Design Suite: Gelmiş geçmiş en güçlü AutoCAD yazılımına ek olarak sıra dışı tasarımlar yapmanızı ve çizmenizi, neredeyse tüm kaynaklardan tasarım bilgileri almanızı, bağlanmanızı ve tasarımlarınızı sinema kalitesinde görselleştirerek sunmanızı kolaylaştıran araçlar yer alır.

AutoCAD: tasarım ve dokümantasyon araçları
Autodesk 3ds Max: animasyon ve görselleştirme yazılımı
AutoCAD Raster Design: tarama verilerini yönetme aracı
Autodesk Sketchbook: dijital örnekleme araçları
Autodesk Showcase: sunum ve render (kaplama) araçları
Autodesk Mudbox: şekil çıkarma ve doku boyama aracı

 • AutoCAD Electrical: Elektrik kontrol sistemleri tasarımı için
 • AutoCAD LT: 2B taslak çizim ve detaylandırma araçları için
 • AutoCAD Map 3D: Haritalama yazılımı, CAD ve GIS verilerine kapsamlı erişim sağlayan, model tabanlı bir altyapı planlama ve yönetim uygulaması
 • AutoCAD MEP: AutoCAD yazılımının mekanik, elektrik ve tesisat (MEP) sürümü
 • AutoCAD P&ID: Borulama ve enstrümantasyon şemaları oluşturma, değiştirme ve yönetme işlemleri için
 • AutoCAD Plant 3D: Teknik özelliklere dayalı tasarım ve standart parça kataloglarıyla borulama, ekipman ve destek yapılarının yerleştirilmesini kolaylaştırır.
  Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli teknik çizim ve tasarım programıdır. Dünyada en yaygın kullanılan çizim programıdır. Son olarak 2015 yılının ilk çeyreğinde AutoCAD 2016 sürümü çıkmıştır.