Autodesk Inventor ’ün Tasarım ve imalat sürecini hızlandırmada pratiklik kazandıracak gizli bir yönü olduğunu biliyor muydunuz?

Inventor ‘ün I Logic modülü ile tasarımlarınızı tekrar tekrar oluşturmak yerine kendi kurallarınızı belirleyerek tasarımınıza yön vermeniz mümkün.

I Logic Nedir?
Inventor ile birlikte standart bir eklenti olarak sunulan ,VB.NET programlama dili ile entegre çalışarak parametrik olarak hazırlanmış tasarımları, belirlenen kurallar çerçevesinde parça ,montaj ve teknik resim düzeyinde tüm işlevleri kontrol edebildiğimiz bir yapıdır.

Bu yapı sayesinde parametrik olarak tasarlanan parça veya montajın kendi oluşturduğumuz bir ara yüz sayesinde kontrolünü sağlayarak, yeni tasarımlar oluşturmada veya mevcut tasarımların revizyonunu gerçekleştirmede %75 oranında bir hız kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

I Logic ile bir veya birden çok parametre değişikliği ile tüm tasarımı yönetmemiz mümkündür. Bu yapıda parametrelerin tanımlanması büyük önem taşımaktadır. Parametrelerin, sayısal, metinsel ve mantıksal olarak tanımlanma şekilleri mevcuttur.

Parametre tanımlamayı detaylı inceleyecek olursak;
Sayısal, Metinsel ve Boolean Parametreler
tasarim1

 

 

Numeric Parametre => double, integer
Örnek:
Numeric = 10 (integer parameter)
Numeric2 = 5,5 (double parameter)
Text Parametre => string
Örnek:
String1 = “Paslanmaz”
True/False Parametre => Boolean
Örnek:
Boolean1 = True
Boolean2 = False
Şeklindedir.

 

Tanımlama işlemleri gerçekleştirdikten sonra, tanımlanan parametrelerin tasarım kurallarını oluşturmak gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirdiğimiz kısım Inventor ‘ün ;
Ribbon Tab Manage => Ribbon Panel iLogic kısmından gerçekleştirilmektedir.

tasarim2

 

 

 

I LOGIC İLE PARAMETRİK TASARIM ÖRNEKLERİ

Tasarımın birçok alanında İ Logic özelliğini kullanmamız mümkün.

Konuyu mobilya sektöründen bir örnek ile açıklayalım.

Hedef: Modüler olarak oluşturulan bir mutfak dolabının benzer bileşenlerini, farklı veri girişleri ile değiştirerek yeni modüller oluşturmak.

Modülün; En, Boy, Derinlik, Gövde Kalınlığı, Raf Sayısı ve Raf kalınlığı gibi değişken parametrelerini belirleyerek, bu parametreleri, kendi oluşturduğumuz bir ara yüz üzerinden kontrol etmeye çalışalım.

tasarim3 tasarim4

 

 

 

 

 

 

 

 

Modülün bileşenlerini tasarlarken oluşturmuş olduğumuz sketch te yer alan ölçüleri isimlendirmeniz, çok faydalı olacaktır.

 

tasarim5

İsimlendirilen parametreleri, kendi içlerinde matematiksel denklemler ve kurallarla yönetmeniz de mümkündür. Tanımladığınız her değişken, paramtreler bloğunda model parametresi ve kullanıcı parametresi olarak tutulmaktadır.

tasarim6

Tanımlama işlemlerinin ardından, model ve kullanıcı tanımlı parametrelere kural atama işlemleri gerçekleştirilir.

tasarim7

tasarim8

Untitled-10

Kurallarımızı oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra, kuralların test edilmesi işlemine devam edilir. Test işleminden sonra giriş parametreleri bir ara yüz üzerine aktarılır.

 

 

 

tasarim9

tasarim10

 

 

Sonrasında, aktarılan ara yüz üzerinden tasarımımızı kolaylıkla konfigüre edebiliriz.

tasarim11
tasarim12
tasarim13

tasarim14

tasarim15

Autodesk Inventor’ün I Logic özelliği sayesinde, tek bir model üzerinden birden fazla alternatifi tasarımımıza yansıtarak, tasarım sürecimizi hızlandırmış ve benzer modelleri tekrardan tasarlamadan yeni sonuçlar elde etmiş olduk.

Autodesk Inventor’ün I Logic özelliğini tasarımlarımızın birçok noktasında kullanarak, iş akışınızı hızlandırıp, müşteri taleplerine daha hızlı cevap vererek, hem müşteri memnuniyeti açısından, hem de sektörünüz içerisinde yer alan diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Desita Yazılım olarak, 3 boyutlu tasarım yazılımı kullanıcılarının alışılagelmiş tasarım mantığı bakış açılarını değiştirerek, sektöre yön vermek adına, sürekli araştıran, gelişime açık uzman kadromuz ile müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz.